Biznes Edukacja

50 polskich projektów wspierających kobiety w IT

50 polskich projektów wspierających kobiety w IT
Ponad 700 wydarzeń z udziałem 35 tysięcy

Data publikacji: 2021-02-24
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 50 polskich projektów wspierających kobiety w IT
Kategoria: Edukacja, BIZNES

Ponad 700 wydarzeń z udziałem 35 tysięcy uczestniczek.

50 polskich projektów wspierających kobiety w IT Edukacja, BIZNES - Ponad 700 wydarzeń z udziałem 35 tysięcy uczestniczek.

Skutki pandemii odczuło większość sektorów gospodarki, w tym także branża IT. Mimo to Stowarzyszenie Women in Technology Poland nie zwolniło tempa. Ponad 700 wydarzeń z udziałem ponad 35 tysięcy uczestniczek, 11 podcastów, pierwsze w Polsce badanie Gender Gap i wiele innych inicjatyw, które stanowiły realne wsparcie dla setek kobiet w tym wymagającym czasie.

Women in Technology Poland (WiT) to społeczność kobiet skupionych wokół IT oraz nowych technologii. Stowarzyszenie od ponad dziesięciu lat pomaga kobietom rozwijać kompetencje zawodowe i wzmacnia je w liderskich rolach, dzięki platformie wymiany wiedzy wspierającej rozwój zawodowy. W tym czasie zorganizowało ponad 700 wydarzeń, 40 webinarów, warsztatów i meetupów, w których łącznie udział wzięło ponad 35 tysięcy uczestniczek. Dzięki regionalnym oddziałom prowadzi aktywność w całej Polsce i zgromadziło 19 tysięcy członkiń społeczności. Szeroki zakres podejmowanych tematów – od programowania, przez UX do zarządzania projektami sprawia, że do WiT dołączają zarówno specjalistki na seniorskich stanowiskach w IT jak i osoby stawiające swoje pierwsze kroki lub rozwijające swe umiejętności w zakresie nowych technologii. Jak wyglądał 2020 rok w WiT?

Gender Gap po polsku – w drodze do wyrównania szans

Niewątpliwym sukcesem Stowarzyszenia Women in Technology Poland (WiT) było opracowanie i premiera pierwszego w Polsce raportu „Gender Gap po polsku 2020”, w którym przeanalizowano przyczyny i skutki różnic w postrzeganiu oraz traktowaniu kobiet i mężczyzn. Nie dotyczy to tylko różnic w poziomie wynagrodzeń czy stereotypowego myślenia o przewagach danej płci. Gender gap zawiera w sobie ocenę postaw, zachowań i zdolności dokonywaną przez pryzmat płci, a nie w oparciu o neutralne i obiektywne przesłanki.

Takie podejście dotyczy zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego. Sam fakt, że nie ma polskiego odpowiednika na określenie tego zjawiska pokazuje, jak niska jest świadomość istnienia tego problemu. Wyniki raportu pokazały dwie bardzo ważne rzeczy: jak wiele zmieniło się w ciągu minionych 30 lat i jak wiele jest jeszcze do zrobienia w tej kwestii.

A to już wiesz?  Spółka Wirtuale.pl rozpoczęła emisję akcji

Problem = wyzwanie

W sierpniu ubiegłego roku WiT uruchomiło kolejną, odnowioną edycję swojego autorskiego projektu Let’s solve IT! W jego ramach autorki budują sieć kontaktów z ekspertami z obszaru IT i nowych technologii oraz tworzą przestrzeń do regularnych, krótkich spotkań online, w celu rozwiązywania problemów, z którymi spotykają się członkowie społeczności WIT. W programie udział wzięło 6 uczestniczek, które podczas 5 tygodni sesji pilotażowej analizowały zdefiniowane przez siebie wyzwania, tak aby znaleźć optymalne rozwiązanie.

Siła liderek

Jesienią we współpracy z firmą technologiczną Grand Parade został uruchomiony projekt Lead IT, Lady! To 9 miesięczny program warsztatowy, którego celem jest wsparcie kobiet w podejmowaniu ról liderskich w IT i wspieranie ich w rozwoju tych kompetencji. WiT postawił na mentoring oraz praktyczną formę zdobywania wiedzy i umiejętności liderskich wśród kobiet aktywnych w branży nowych technologii. Program wzmacniający kobiecy leadership w IT składa się z czterech modułów skoncentrowanych na określonych polach kompetencyjnych – od zarządzania zespołem, przez realizację własnych projektów, po konsultacje z mentorkami branżowymi.

Szerokie spektrum działania

Oprócz nowinek stricte ze świata technologii i kariery w IT, społeczność Women in Technology Poland postawiła na popularyzację wiedzy z zakresu prawa w branży informatycznej. Tym sposobem we współpracy z kancelarią LAWMORE powstała seria postów tematycznych “Law in IT”, poruszających takie tematy jak NDA, prawa autorskie czy rejestry Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

W social mediach Stowarzyszenie podjęło instagramowe wyzwanie #30devstories. Miało ono na celu szerzenie skondensowanej wiedzy, przemyśleń okołoprogramistycznych, w formie krótkich, instagramowych stories – relacji wyświetlających się na Instagramie przez 24 godziny. Przez 30 dni, WiT codziennie dzielił się swoją wiedzą dotycząca różnych obszarów IT, w szczególności ukierunkowaną na deweloperki o różnym poziomie doświadczenia zawodowego.

Zajęcia, prelekcje i warsztaty, czyli czas na dzieci w IT

Chcąc pomagać dzieciom w rozwijaniu ich pasji, a także w dążeniu do spełniania marzeń, Stowarzyszenie WiT nawiązało współpracę z dwiema Fundacjami: Mam Marzenie oraz Hakersi, w ramach projektu WIT4People. Ponadto zorganizowało również siedem webinarów dla dzieci i młodzieży, a także pierwszą edycję konferencji Digit4Kids, która tym razem odbyła się online i była poświęcona nowym technologiom. Ponad 20 ekspertów przeprowadziło ponad 16 godzin warsztatów, prelekcji, gier i zabaw oraz pokazów.

A to już wiesz?  Pandemia przyspiesza cyfryzację i automatyzację biznesów

Z rozpędem w nowy rok

Stowarzyszenie WIT zamierza w 2021 roku kontynuować inicjatywy, które cieszyły się powodzeniem w minionym roku, ale też na tym nie skończy. Coraz więcej kobiet myśli o przyszłości związanej z tą dziedziną nauki, stąd wciąż rosnące zapotrzebowanie na działania takie jak te podejmowanie przez WiT. Podcasty, meetupy, webinary czy konferencje – to tylko zapowiedź tego, co Stowarzyszenie przygotowuje dla branży IT.

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
50 polskich projektów wspierających kobiety w IT Edukacja, BIZNES - Ponad 700 wydarzeń z udziałem 35 tysięcy uczestniczek.
Hashtagi: #Edukacja #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy