Wiadomości branżowe

Dobre wyniki przyspieszają prace KOV na Ukrainie

Dobre wyniki przyspieszają prace KOV na Ukrainie
Kulczyk Oil Ventures zakończył kilka ważnych projektów na swoich ukraińskich koncesjach i chce przyspieszyć prace związane z wykonaniem kolejnego odwiertu. Makiejewskoje-21 uzyskał przepływ na poziomie prawie 85 tys. m sześc. dziennie, a odwiert Północne Makiejewskoje-1 natrafił na cztery obiecujące strefy węglowodorowe. Na tej najmłodszej koncesji KOV zakończył się także etap zbierania danych sejsmicznych 3D. Interpretacja trójwymiarowych danych pozwoli lepiej poznać potencjał tego pola i określić miejsca kolejnych odwiertów. Zarząd KOV planuje, że do 2013 r. na terenie tej koncesji wykona jeszcze dwie studnie.Podsumowanie:odwiert M-21 uzyskał w testach przepływ na poziomie 84,9 tys. m sześc. gazu dziennie, podłączenie do produkcji planowane już w trzecim kw. 2012 r.;odwiert NM-1 natrafił na cztery potencjalne strefy z węglowodorami;zebrano 225 km2 nowych danych sejsmicznych, które pozwolą lepiej poznać pole Północne Makiejewskoje i wytypować miejsca przyszłych odwiertów;odwiert O-14 oceniony jako potencjalny

Kulczyk Oil Ventures zakończył kilka ważnych projektów na swoich ukraińskich koncesjach i chce przyspieszyć prace związane z wykonaniem kolejnego odwiertu. Makiejewskoje-21 uzyskał przepływ na poziomie prawie 85 tys. m sześc. dziennie, a odwiert Północne Makiejewskoje-1 natrafił na cztery obiecujące strefy węglowodorowe. Na tej najmłodszej koncesji KOV zakończył się także etap zbierania danych sejsmicznych 3D. Interpretacja trójwymiarowych danych pozwoli lepiej poznać potencjał tego pola i określić miejsca kolejnych odwiertów. Zarząd KOV planuje, że do 2013 r. na terenie tej koncesji wykona jeszcze dwie studnie.

Podsumowanie:

  • odwiert M-21 uzyskał w testach przepływ na poziomie 84,9 tys. m sześc. gazu dziennie, podłączenie do produkcji planowane już w trzecim kw. 2012 r.;
  • odwiert NM-1 natrafił na cztery potencjalne strefy z węglowodorami;
  • zebrano 225 km2 nowych danych sejsmicznych, które pozwolą lepiej poznać pole Północne Makiejewskoje i wytypować miejsca przyszłych odwiertów;
  • odwiert O-14 oceniony jako potencjalny kandydat do szczelinowania

Testowanie odwiertu Makiejewskoje-21

W pierwszym kwartale 2012 r. M-21 osiągnął głębokość całkowitą 2.210 m. W czasie prac natrafiono na dwie potencjalne strefy zawierające węglowodory, pierwsza z nich – R-8 powiązana ze strefą produkcyjną odwiertu M-19 uzyskała w testach przepływ gazu na poziomie prawie 85 tys. m sześc. dziennie, czyli ok. 60 tys. m sześc. netto dla  KOV. Zarząd Spółki oczekuje, że M-21 zostanie podłączony do komercyjnej produkcji pod koniec III kwartału 2012 r.

?Ze względu na bliskie sąsiedztwo bardzo udanej strefy produkcyjnej odwiertu M-19, od początku wiązaliśmy spore nadzieje z powiązanym z nim odwiertem M-21. W efekcie pozytywnych wyników testowania tej studni  i utrzymującej się stale wysokiej produkcji z M-19, obecnie trwa weryfikacja programu wierceń zaplanowanego na ten rok pod kątem przyspieszenia prac nad następną w kolejności, M-20. Chcemy ruszyć z pracami już w połowie lipca?– powiedział Jakub Korczak, wiceprezes KOV ds. Relacji Inwestorskich.

Odwiert poszukiwawczy Północne Makiejewskoje

A to już wiesz?  Serinus rozpoczyna prace nad nowym odwiertem na polu Olgowskoje

Prace nad tym odwiertem ruszyły 5 maja 2012 r., a już w czerwcu NM-1 osiągnął docelową głębokość 2.500 m. Analiza rejestrów i informacji uzyskanych podczas wierceń wskazuje na potencjalną akumulację węglowodorów w czterech jednostkach zbiornikowych. Dwie jednostki zbiornikowe znajdują się w obrębie grubego na 70 m wapiennego interwału, kolejna, jak się wydaje, w obrębie 30 m grubości piaskowca. Zarząd KOV zapowiada, że testy produkcyjne tego odwiertu NM-1 odbędą się na początku trzeciego kwartału 2012 r. Wkrótce rozpocznie się też przenoszenie urządzenia wiertniczego na miejsce odwiertu M-20, nad którym prace ruszą w połowie lipca br.

?Tak, jak w przypadku każdego innego odwiertu, kolejnym etapem prac jest testowanie i ocena zdolności produkcyjnych tych rezerwuarów. Będziemy sprawdzać, na ile dane uzyskane podczas wierceń pokrywają się z wynikami dalszego testowania? ? dodaje Jakub Korczak.

Badania sejsmiczne pola Północe Makiejewskoje

W pierwszym kwartale 2012 r. pozyskano 225 km2 nowych danych sejsmicznych 3D pokrywających większość obszaru koncesji Północne Makiejewskoje, w tym odwiertu NM-1. Obecnie trwa przetwarzanie tych danych, a ukończenie ich interpretacji spodziewane jest w trzecim kwartale 2012 r. Nowe dane pozwolą Spółce lepiej poznać potencjał koncesji i wyznaczyć miejsca pod przyszłe odwierty. Do 2013 r. KOV planuje jeszcze wykonanie dwóch studni na tej koncesji, NM-2 i CM-3.

Przypomnijmy, że lokalizację NM-1, jako miejsca pierwszego odwiertu na tej nowej koncesji, umożliwiła analiza danych sejsmicznych 2D pozyskanych do 2011 r.

Olgowskoje-14

Odwiert O-14 był wykonywany w czerwcu i lipcu 2011 r.  i po tym, jak osiągnął głębokość całkowitą 2.800 m, został orurowany w oczekiwaniu na dalszą ocenę. Rejestry oraz informacje uzyskane podczas wierceń pozwoliły zidentyfikować potencjalne strefy gazonośne. Najnowsze testy odwiertu wskazały jednak na niską przepuszczalność docelowych stref zbiornika i odwiert został uznany jako potencjalny obiekt szczelinowania. Przypomnijmy, że w 2011 r. KOV przeprowadził udany program szczelinowania dwóch odwiertów na polu Olgowskoje, O-6 i O-8. Po szczelinowaniu odnotowano dzienny przepływ gazu z dotychczas nieprodukcyjnych stref – w odwiercie O-6 na poziomie ponad 65 tys. m sześc., a w odwiercie O-8 – na poziomie ponad 28 tys. m sześc.

A to już wiesz?  PeBeKa rozpoczęła obchody górniczego święta

O Kulczyk Oil
Kulczyk Oil to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei i Syrii oraz profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Syrii oraz działalność wydobywczą w Ukrainie. Akcje zwykłe Kulczyk Oil są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (symbol KOV).
Na Ukrainie KOV posiada faktyczny 70 proc. udział w KUB-Gas LLC. Aktywa KUB-Gas obejmują 100-procentowe udziały w pięciu koncesjach zlokalizowanych w pobliżu Ługańska, miasta w północno-wschodniej części Ukrainy. Produkcja gazu odbywa się na czterech koncesjach.
W Brunei KOV posiada udziały w dwóch umowach o podziale wpływów z wydobycia, uprawniające do poszukiwania i wydobycia ropy oraz gazu ziemnego z Bloku L i Bloku M. KOV posiada 90 proc. udział w Bloku L, obejmującym obszar lądowy i morski o powierzchni 1.123 km? w północnym Brunei oraz 36 proc. udział w Bloku M, obejmującym obszar lądowy o powierzchni 1.505 km? w południowym Brunei.
W Syrii KOV posiada, zgodnie z umową o podziale wpływów z wydobycia, 50 proc. udział w Bloku 9, uprawniający do poszukiwania i wydobycia, po spełnieniu określonych warunków, ropy i gazu ziemnego na obszarze Bloku 9 o powierzchni 10.032 km?, położonego w północno-zachodniej Syrii. Spółka podpisała porozumienie, na podstawie którego przepisze łącznie 5 proc. udziałów na rzecz osoby trzeciej, pod warunkiem uzyskania zgody władz syryjskich. W przypadku uzyskania takiej zgody bezpośredni udział KOV w Bloku 9 zmieni się na 45 proc.
Główny akcjonariusz spółki, Kulczyk Investments S.A. posiada obecnie ok. 44 procent udziału w kapitale spółki. Kulczyk Investments S.A. jest międzynarodowym domem inwestycyjnym, założonym przez polskiego przedsiębiorcę dr. Jana Kulczyka.

Stwierdzenia dotyczące przyszłości (Forward-looking Statements):
Niniejsza informacja zawiera stwierdzenia dotyczące przyszłych zdarzeń, prezentowane z perspektywy dnia publikacji niniejszej informacji, odnoszące się do przyszłych działań spółki KUB-Gas oraz do pięciu koncesji na Ukrainie (Wiergunskoje, Krutogorowskoje, Makiejewskoje, Północne Makiejewskoje i Olgowskoje) posiadanych przez tą spółkę oraz do wskazanych odwiertów wykonywanych na obszarze tych koncesji, które nie stanowią danych historycznych. Mimo że przedstawiciele Spółki uznają założenia zawarte w stwierdzeniach dotyczących przyszłości za racjonalne, potencjalne wyniki sugerowane w powyższych stwierdzeniach odznaczają się znacznym poziomem ryzyka i niepewności, i nie można stwierdzić, że faktyczne rezultaty okażą się zgodne z powyższymi stwierdzeniami dotyczącymi przyszłości. Do czynników, które mogą uniemożliwić bądź utrudnić ukończenie spodziewanych działań Spółki, zaliczają się: prawdopodobieństwo wystąpienia problemów technicznych i mechanicznych w trakcie realizacji projektów, zmiany cen produktów, nieuzyskanie wymaganych prawem zgód, sytuacja finansowa na rynku lokalnym i międzynarodowym, jak również ryzyka związane z ropą naftową i gazem, ryzyka finansowe, polityczne i gospodarcze oraz wszelkie inne ryzyka nieprzewidziane przez Spółkę albo nieujawnione w dokumentach przez nią opublikowanych. Ze względu na fakt, że stwierdzenia dotyczące przyszłości odnoszą się do przyszłych wydarzeń i uwarunkowań, z natury odznaczają się one z ryzykiem i niepewnością, a faktyczne rezultaty mogą się znacznie różnić od informacji zawartych w niniejszych stwierdzeniach dotyczących przyszłości. Spółka nie jest zobowiązana do aktualizacji lub korekty stwierdzeń dotyczących przyszłości zawartych w niniejszej informacji, tak żeby odzwierciedlały one stan po publikacji niniejszej informacji, chyba że jest to wymagane przepisami prawa.

Kanada
Suite 1170, 700-4th Avenue S.W., Calgary, Alberta, Canada
Tel: +1-403-264-8877
Fax: +1-403-264-8861

Zjednoczone Emiraty Arabskie
Al Shafar Investment Building, Suite 123, Shaikh Zayed Road,
Box 37174, Dubai, United Arab Emirates
Tel: +971-4-339-5212
Fax: +971-4-339-5174

Polska
Nowogrodzka 18/29
00-511 Warszawa, Polska
Tel: +48 (22) 414 21 00
Fax: +48 (22) 412 48 60

Źródło SERINUS ENERGY. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy