Budownictwo ekspert porada wolf

Ekspert podpowiada: na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie do wentylacji mechanicznej

Ekspert podpowiada: na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie do wentylacji mechanicznej
Wydajny system wentylacyjny powinien zapewnić odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniu. Do tego musi on gwarantować bezawaryjną pracę, oczyszczać powietrze z kurzu i pyłków, a także być energooszczędny i cechować się cichą pracą. Czy pogodzenie wszystkich tych wymagań jest możliwe? Ekspert firmy Wolf-Technika Grzewcza wyjaśnia, że kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej centrali

Data publikacji: 2016-05-30
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Ekspert podpowiada: na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie do wentylacji mechanicznej
Kategoria: wolf, ekspert, porada

Ekspert podpowiada: na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie do wentylacji mechanicznej , wolf, ekspert, porada - Wydajny system wentylacyjny powinien zapewnić odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniu. Do tego musi on gwarantować bezawaryjną pracę, oczyszczać powietrze z kurzu i pyłków, a także być energooszczędny i cechować się cichą pracą. Czy pogodzenie wszystkich tych wymagań jest możliwe? Ekspert firmy Wolf-Technika Grzewcza wyjaśnia, że kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej centrali rekuperacyjnej. Wydajny system wentylacyjny powinien zapewnić odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniu. Do tego musi on gwarantować bezawaryjną pracę, oczyszczać powietrze z kurzu i pyłków, a także być energooszczędny i cechować się cichą pracą. Czy pogodzenie wszystkich tych wymagań jest możliwe? Ekspert firmy Wolf-Technika Grzewcza wyjaśnia, że kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej centrali rekuperacyjnej.

Sprawna wymiana powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych, a także zapewnienie w nich odpowiedniego poziomu wilgotności to wyzwania, z którymi zmierzyć się musi każdy właściciel lub administrator obiektu. Skuteczna realizacja tych zadań w dużej mierze uzależniona jest od wydajności systemu wentylacyjnego, dlatego też o tego typu instalacji trzeba pomyśleć już na etapie projektowania budynku. „Jeszcze kilkanaście lat temu standardem była wentylacja grawitacyjna, oparta na naturalnym ruchu powietrza i wykorzystująca nieszczelności w oknach, drzwiach i ścianach. Jej wydajność pozostawiała jednak wiele do życzenia. Obecnie najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, współpracująca z dobrej klasy centralą wentylacyjną z rekuperatorem. Takie urządzenie nie tylko jest niezwykle skuteczne i bez trudu zapewnia przyjemny mikroklimat, ale również pozwala na odzysk ciepła ze zużytego”, wyjaśnia Przemek Adamczyk, specjalista ds. wentylacji firmy Wolf-Technika Grzewcza.  „Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, które różnią się od siebie mocą, wydajnością i kosztami eksploatacji. Sztuką jest wybór takiego rozwiązania, które będzie zarazem wysokosprawne, energooszczędne, a także bezawaryjne, proste w obsłudze i ciche. Przykładem takich urządzeń są np. centrale rekuperacyjne CWL Excellent marki Wolf”, dodaje ekspert.

Wentylacja dla każdego

Dobrej klasy centrala rekuperacyjna jest w stanie zapewnić sprawną wymianę powietrza w pomieszczeniu, bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Przed dokonaniem zakupu konkretnego urządzenia trzeba zatem zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj wentylatorów oraz sprawność i wydajność rekuperatora (wymiennika ciepła). Warto także sprawdzić, czy producent zawarł w standardzie bypass, który zapewnia efektywną wentylację nocną i nawet w gorące wieczory nawiewa do pomieszczeń chłodne powietrze. „Zgodnie z zaleceniami Niemieckiej Agencji Energii systemy wentylacji z odzyskiem ciepła powinny cechować się wydajnością na poziomie minimum 80%, jednak na rynku znaleźć można urządzenia o jeszcze lepszych parametrach. Właśnie na takie najlepiej się zdecydować. Dla przykładu: urządzenie CWL Excellent to jednostka wentylacyjna z funkcją odzysku ciepła o sprawności 95% i o maksymalnej wydajności 180/300/400 m3, dlatego też świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach domowych i biurowych o różnej kubaturze”, tłumaczy ekspert firmy Wolf-Technika Grzewcza sp. z o.o. Kolejnymi kwestiami, które mają duże znaczenie w przypadku mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej jest skuteczny filtr, zabezpieczający przed napływem zanieczyszczeń i pyłków, a także ochrona przed zamarzaniem. „W naszym klimacie w okresie jesienno-zimowym zdarzają się bardzo niskie temperatury, zatem istnieje ryzyko, że krzyżowy wymiennik ciepła może zamarznąć. Taka sytuacja skutkuje przymusową przerwą w działaniu systemu wentylacyjnego, dlatego też nie można do niej dopuścić. Przed zakupem urządzenia warto zatem zapoznać się z zastosowanym przez producenta systemem ochrony przeciwzamorżeniowej. W przypadku urządzeń marki Wolf jest to specjalny, inteligentny system, który nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych gwarantuje działanie jednostki w optymalnym zakresie. Jeżeli natomiast zachodzi taka potrzeba to aktywuje on pracę nagrzewnicy wstępnej”, wyjaśnia ekspert. Kolejne zagadnienia, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia wentylacyjnego, to  poziom hałasu wytwarzanego przez nie podczas pracy, panel sterowania oraz wielkość sprzętu. „W przypadku sterowania ważne jest, by wyświetlacz był na tyle duży i precyzyjny, by nawet niedoświadczony użytkownik mógł szybko i wygodnie zaprogramować dzienny lub tygodniowy cykl pracy. Dodatkową zaletą jest możliwość zdalnego sterowania, np. poprzez regulator BM-2 z modułem iSM7e  w przypadku urządzeń firmy Wolf. Na miejsce montażu rekuperatora najlepiej przeznaczyć kotłownie lub poddasze, ale nawet w niewielkich mieszkaniach możemy sobie na to pozwolić,. Przykładem takiego urządzenia jest jednostka CWL-F Excellent o wymiarach 1000x660x168 cm, świetnie nadająca się do montażu nawet w niewielkich wnękach i stropach podwieszanych”, dodaje ekspert firmy Wolf-Technika Grzewcza sp. o.o.

A to już wiesz?  Kolejny sukces Libet w obszarze BHP

Zupełną nowością na rynku są rekuperatory ścienne, które umożliwiają modernizację wentylacji w budynkach, bez potrzeby rozprowadzania kanałów wentylacyjnych. Urządzenie tego typu, (np. CWL-D marki Wolf) montuje się bezpośrednio w ścianie budynku, wykuwając otwór o średnicy jedynie 26 cm. „Rekuperator CWL-D, mimo że jest niewielkim urządzeniem osiąga wydajność na poziomie 70m3/h. Posiada wbudowany bypass i ochronę przeciwzamrożeniową.  Jest gotowy do podłączenia, bez skomplikowanej instalacji. To doskonałe i przystępne rozwiązanie dla każdego, kto boryka się z problemami z wentylacją i wilgocią w swoim mieszkaniu” – mówi Przemysław Adamczyk.

Więcej informacji na temat firmy Wolf znaleźć można na stronie: www.wolf-polska.pl 

Firma Wolf GmbH swoje początki datuje na rok 1963, kiedy to w niemieckim mieście Mainburg rozpoczęła produkcję urządzeń do osuszania chmielu. Późniejsze lata przyniosły dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa i otwarcie się na nowe dziedziny działalności. Dziś Wolf GmbH jest liderem wśród producentów urządzeń grzewczych, solarnych, wentylacyjnych i solarnych, a także pierwszą firmą, która wprowadziła 5-letnią gwarancję na urządzenia grzewcze i solarne. Przedsiębiorstwo stało się także prekursorem swojej branży i jako pierwsze wprowadziło w Niemczech certyfikację produkcji zgodną z normą ISO 9001. Długa lista obiektów referencyjnych stanowi dla firmy powód do dumy i jest potwierdzeniem, iż oferowane produkty charakteryzują się najwyższą niemiecką jakością.

Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Sokołów, ul. Sokołowska 36

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Ekspert podpowiada: na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie do wentylacji mechanicznej , wolf, ekspert, porada - Wydajny system wentylacyjny powinien zapewnić odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniu. Do tego musi on gwarantować bezawaryjną pracę, oczyszczać powietrze z kurzu i pyłków, a także być energooszczędny i cechować się cichą pracą. Czy pogodzenie wszystkich tych wymagań jest możliwe? Ekspert firmy Wolf-Technika Grzewcza wyjaśnia, że kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej centrali rekuperacyjnej.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy