Finanteq SA – Informacja prasowa, 23/09/2015
„Oskar” branży technologii finansowych dla polskiego startupa za wymyślenie i stworzenie superwalletów
Finanteq z główną nagrodą na Finovate w Nowym Jorku
Polski startup Finanteq zdobył główną nagrodę “Best of Show” w konkursie Finovate, największej konferencji dotyczącej innowacji technologicznych w świecie finansów. Nagroda, zwana również „Oskarem” branży fintech, została przyznana za stworzenie tzw. „superwalletów” – kolejnej generacji wirtualnych portmonetek.
W uzasadnieniu przyznania nagrody organizatorzy konkursu powiedzieli, że Finanteq pokazał bankom i innym instytucjom finansowym, w jaki nowy sposób mogą one zaoferować dodatkową wartość dla klientów usługi bankowości mobilnej i w ten sposób ułatwić im życie, przenosząc przy okazji relacje z nimi na inny poziom.
Wspomnianą wartością dla użytkowników jest możliwość korzystania z jednej aplikacji typu superwallet. Jest to nowa generacja mobilnych portmonetek, przy pomocy których nie tylko możesz zapłacić w sklepie, zrobić przelew, przechowywać karty lojalnościowe, ale przede wszystkim masz do dyspozycji cały ekosystem szeroko rozumianego m-commerce’u połączonego z m-bankingiem, który pomoże ci w codziennym życiu.
„Nasze rozwiązanie łączy w sobie możliwości płatności mobilnych do tej pory oferowanych przez wiele różnych aplikacji. Przy pomocy SuperWallet’u można bezpiecznie zapłacić np. za taxi, parking, kino, pociąg, tramwaj, autobus, hotel, bilet na imprezę, jedzenie na wynos, wypożyczenie roweru oraz wiele innych usług i towarów. Wszystko to z poziomu tej samej aplikacji, zintegrowanej z własnym kontem bankowym” – mówi Dobromir Piekarski, Prezes Zarządu w Finanteq SA.
Aplikacja SuperWallet, wraz z działającą w chmurze platformą m-Commerce, została stworzona przez Finanteq z myślą o bankach i operatorach telefonii komórkowej, którzy oferują usługi finansowe. Mogą oni z korzystać SuperWallet’a albo jako część większego rozwiązania w zakresie bankowości mobilnej oferowanego przez Finanteq, albo też integrując go ze swoimi już istniejącymi systemami m‑bankingu.
“Sprzedaż produktów bankowych, takich jak pożyczki czy kredyty, nie zdarza się często. Z tego powodu zbudowanie bliskich relacji ze swoimi klientami jest dla banków trudnym zadaniem. Za to drobne płatności to czynność, z którą klienci banków mają do czynienia klika razy dziennie, jednak do tej pory banki w ogóle nie miały możliwości budowania relacji podczas takich transakcji. Przy pomocy naszej aplikacji, banki i operatorzy mogą ułatwić swoim klientom wykonywanie codziennych czynności i w ten sposób wnieść dodatkową wartość do oferowanych przez siebie usług” – dodaje Dobromir Piekarski.
Twórcami Finanteq są Dobromir Piekarski i Piotr Sieczka. Spółka jest spin-offem ich pierwszej firmy eLeader, która działa w mobilności od 2000 roku i tworzyła pierwsze na świecie rozwiązania na smartfony. Dzisiaj ma ona na koncie wdrożenia dla międzynarodowych korporacji w ponad 80 krajach na wszystkich kontynentach.
Rozwiązanie przekształcające mobilną bankowość w superwallet zostało do tej pory wdrożone w Banku Zachodnim WBK i ciągle jest rozwijane. Warto dodać, że bankowość mobilna BZ WBK uzyskuje czołowe miejsca w rankingach globalnych firm analitycznych, m.in. Forrester Research.
W tym momencie Finanteq przygotowuje się do wejścia na rynek amerykański, a także do przeprowadzenia drugiej rundy finansowania.
Konferencja FinnovateFall 2015 odbyła się w Nowym Jorku w dniach 16-17 września br. Jej uczestnicy, czyli m.in. przedstawiciele największych na świecie korporacji finansowych odpowiedzialni za rozwój, wybrali najbardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne dla świata finansów spośród ponad 70 zakwalifikowanych wcześniej pomysłów zarówno startupów, jak i globalnych korporacji informatycznych. Przyznano 8 równorzędnych nagród „Best of Show”.
Dodatkowe informacje na temat Finanteq i jej wirtualnej portmonetki można znaleźć pod adresem: www.finanteq.com/superwallet.