Armacell Budownictwo

Izolacja akustyczna – sprawdzony sposób na ciche rury

Izolacja akustyczna – sprawdzony sposób na ciche rury
Wybierając izolacje dla instalacji grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych zwykle skupiamy się na takich parametrach jak odpowiednia grubość, efektywność energetyczna czy ochrona przed kondensacją. Zapominamy przy tym, że odpowiednia otulina jest w stanie spełnić jeszcze jedną rolę, a mianowicie skutecznie ograniczyć odgłosy dobiegające od instalacji. Ekspert firmy Armacell podpowiada jakie rozwiązania zastosować, by wyciszyć rury i zwiększyć komfort akustyczny w

Data publikacji: 2019-10-02
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Izolacja akustyczna – sprawdzony sposób na ciche rury
Kategoria: Armacell

Izolacja akustyczna – sprawdzony sposób na ciche rury , Armacell - Wybierając izolacje dla instalacji grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych zwykle skupiamy się na takich parametrach jak odpowiednia grubość, efektywność energetyczna czy ochrona przed kondensacją. Zapominamy przy tym, że odpowiednia otulina jest w stanie spełnić jeszcze jedną rolę, a mianowicie skutecznie ograniczyć odgłosy dobiegające od instalacji. Ekspert firmy Armacell podpowiada jakie rozwiązania zastosować, by wyciszyć rury i zwiększyć komfort akustyczny w budynku. Wybierając izolacje dla instalacji grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych zwykle skupiamy się na takich parametrach jak odpowiednia grubość, efektywność energetyczna czy ochrona przed kondensacją. Zapominamy przy tym, że odpowiednia otulina jest w stanie spełnić jeszcze jedną rolę, a mianowicie skutecznie ograniczyć odgłosy dobiegające od instalacji. Ekspert firmy Armacell podpowiada jakie rozwiązania zastosować, by wyciszyć rury i zwiększyć komfort akustyczny w budynku.

Cienkie rury, duży problem

Akustyka domów, mieszkań, biur czy innych obiektów użyteczności publicznej i kontrola dobiegającego z nich hałasu to złożony problem, który uzależniony jest od wielu czynników. Możemy do nich zaliczyć m.in. rozkład pomieszczeń w budynku, rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych, rozmieszczenie instalacji sanitarnej i rodzaj materiałów, z których została wykonana, a także sposób montażu rur oraz użytkowania instalacji. „Stosowane dziś w budownictwie rury kanalizacyjne lub deszczowe w przeważającej większości wytwarzane są z polichlorku winylu, polipropylenu lub żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym. Ich popularność wynika z niskiej ceny, odporności na korozję, bardzo dobrych parametrów hydraulicznych oraz łatwości instalacji”, wyjaśnia Maria Witkowska, dyrektor techniczny ds. obsługi rynku z firmy Armacell. „W stosunku do tradycyjnych rozwiązań kamionkowych, betonowych czy żeliwnych rury z tworzyw sztucznych wykazują się jednak dużo gorszymi parametrami akustycznymi. Wynika to z faktu, że są mniej masywne i tym samym łatwiej wpadają w rezonans, wzmacniając niepożądane dźwięki, a nawet przenosząc je do odległych pomieszczeń. Gorzej też tłumią odgłosy przelewającego się przez nie medium. Jest to wyjątkowo dokuczliwe w momencie, gdy tańsze i jednocześnie cieńsze materiały budowlane wykorzystane do budowy ścian i stropów, tak popularne we współczesnym budownictwie, również nie stanowią odpowiedniej bariery dla fali akustycznej. Dlatego też, aby zredukować drgania rur powodujące dyskomfort akustyczny dochodzący z instalacji kanalizacyjnej czy deszczowej, warto jej rury wyposażyć w odpowiedni system izolacji”, dodaje specjalistka.

A to już wiesz?  Panele wineo 800 craft – podłoga winylowa z industrialnym rysem

 

Nowości ArmaComfort sposobem na komfort akustyczny budynków

Idealna izolacja akustyczna powinna nie tylko odznaczać się bardzo dobrą redukcją hałasu w zakresie częstotliwości odpowiedniej dla akustyki budynku (bez względu na to, czy jest zainstalowana na rurach żeliwnych czy wykonanych z tworzyw sztucznych) czy zapobiegać skraplaniu się pary wodnej ograniczając ryzyko pojawienia się niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów, ale też w łatwy sposób dopasowywać się do dowolnego kształtu rury, pozwalając na zabezpieczenie jej na całej długości i łatwy montaż. „Na rynku dostępne są dziś innowacyjne systemy izolacji akustycznej i termoakustycznej, które zapewniają lepszą jakość życia mieszkańców miast i osób korzystających z miejskiej infrastruktury. Najnowsze propozycje firmy Armacell wchodzące w skład rodziny ArmaComfort – izolacje termoakustyczne ArmaComfort AB oraz bariery akustyczne ArmaComfort Barrier P, ArmaComfort Barrier B oraz ArmaComfort Barrier B Alu nie tylko spełniają surowe wymagania dotyczące zastosowań budowlanych, transportowych i przemysłowych, ale też są bezpieczne dla ludzi i środowiska”, wyjaśnia Maria Witkowska. „Do produkcji bariery ArmaComfort Barrier wykorzystano innowacyjną mieszankę EVA/EPM, stanowiącą połączenie winylu i kauczuku, dzięki czemu nie tylko zapewniają one doskonałą redukcję transmisji akustycznej przy niewielkiej grubości, ale też są elastyczne, łatwe do cięcia i instalacji a dodatkowo w 100% nadają się do recyklingu – nie zawierają substancji niebezpiecznych, takich jak ołów, bitumy, halogeny i fosforany. Nowości wchodzące w skład rodziny ArmaComfort zasługują na uznanie także ze względu na to, że są trudnopalne, niskodymowe, trwałe, odporne na gnicie i większość chemikaliów. Ponieważ są samoprzylepne, ich montaż przebiega szybko, łatwo i jest czysty – wystarczy odkleić podkład i przykleić go do suchej, oczyszczonej powierzchni”, dodaje specjalistka firmy Armacell. „Jeśli zaś chodzi o izolacje termoakustyczne z rodziny ArmaComfort AB, to nie tylko pomagają one redukować hałas, ale też mogą spełniać wymogi NRO (nierozprzestrzeniania się ognia), co ma duże znaczenie w zakresie biernej ochrony przeciwpożarowej budynku. Przykładem może być izolacja ArmaComfort AB Alu Plus firmy Armacell, która posiada klasyfikację ogniową B-s1,d0, gwarantującą najwyższą klasę dla produktów organicznych, jaką można osiągnąć w europejskich klasyfikacjach reakcji na ogień wyrobów budowlanych. Dodatkowo, za sprawą zamkniętej struktury komórkowej ArmaComfort AB Alu Plus skutecznie zapobiega skraplaniu się pary wodnej na rurach, zabezpieczając je przed korozją a jej atrakcyjne aluminiowe pokrycie w kolorze srebrnym dobrze pasuje do instalacji pokrytych metalem w miejscach, w których widoczne są rury”, wyjaśnia Maria Witkowska.

A to już wiesz?  Rosanero na Targach Mebli i Wyposażenia Wnętrz FURNISHOW

www.armacell.pl

 

Armacell, jako wynalazca elastomerycznych materiałów izolacyjnych oraz wiodący producent pianek technicznych wykorzystywanych do izolacji instalacji i urządzeń, bazuje na swoim bogatym doświadczeniu, opracowując coraz to skuteczniejsze i technicznie doskonalsze rozwiązania z dziedziny izolacji termicznych i akustycznych. Wyroby firmy Armacell od lat stanowią trwałą wartość dla klientów i każdego dnia znacząco przyczyniają się do poprawy wydajności energetycznej systemów instalacyjnych na całym świecie, zgodnie z dewizą Making a difference around the world. Zatrudniając 3000 pracowników w 27 zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w 17 krajach, Armacell funkcjonuje w dwóch obszarach: Zaawansowanych Izolacji Technicznych oraz Pianek Technicznych. Skupiamy się na materiałach izolacyjnych stosowanych jako izolacja termiczna instalacji mechanicznych w budynkach i przemyśle, specjalistycznych piankach technicznych dla przemysłu, produkcji zaawansowanych pianek niskiej gęstości oraz aerożelu nowej generacji.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Izolacja akustyczna – sprawdzony sposób na ciche rury , Armacell - Wybierając izolacje dla instalacji grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych zwykle skupiamy się na takich parametrach jak odpowiednia grubość, efektywność energetyczna czy ochrona przed kondensacją. Zapominamy przy tym, że odpowiednia otulina jest w stanie spełnić jeszcze jedną rolę, a mianowicie skutecznie ograniczyć odgłosy dobiegające od instalacji. Ekspert firmy Armacell podpowiada jakie rozwiązania zastosować, by wyciszyć rury i zwiększyć komfort akustyczny w budynku.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy