Bostik Budownictwo

Jak wykonać łączenia w systemie suchej zabudowy?

Jak wykonać łączenia w systemie suchej zabudowy?
Rysy i pęknięcia na łączeniu płyt gipsowo-kartonowych to problem, który spędza sen z powiek bardzo wielu właścicielom domów i mieszkań. Tego typu ubytki nie tylko wyglądają nieestetycznie i szpecą ścianę bądź sufit, ale również negatywnie wpływają na trwałość oraz bezpieczeństwo całej konstrukcji. Jak zatem wykonać łączenia w systemie suchej zabudowy, aby były one mocne i stabilne? Wskazówek udziela Wiktor Loręcki, ekspert firmy

Data publikacji: 2020-04-29
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak wykonać łączenia w systemie suchej zabudowy?
Kategoria: Bostik

Jak wykonać łączenia w systemie suchej zabudowy? , Bostik - Rysy i pęknięcia na łączeniu płyt gipsowo-kartonowych to problem, który spędza sen z powiek bardzo wielu właścicielom domów i mieszkań. Tego typu ubytki nie tylko wyglądają nieestetycznie i szpecą ścianę bądź sufit, ale również negatywnie wpływają na trwałość oraz bezpieczeństwo całej konstrukcji. Jak zatem wykonać łączenia w systemie suchej zabudowy, aby były one mocne i stabilne? Wskazówek udziela Wiktor Loręcki, ekspert firmy Bostik. Rysy i pęknięcia na łączeniu płyt gipsowo-kartonowych to problem, który spędza sen z powiek bardzo wielu właścicielom domów i mieszkań. Tego typu ubytki nie tylko wyglądają nieestetycznie i szpecą ścianę bądź sufit, ale również negatywnie wpływają na trwałość oraz bezpieczeństwo całej konstrukcji. Jak zatem wykonać łączenia w systemie suchej zabudowy, aby były one mocne i stabilne? Wskazówek udziela Wiktor Loręcki, ekspert firmy Bostik.

Sucha zabudowa to niezwykle popularny sposób wykańczania wnętrz. Z płyt gipsowo-kartonowych można bowiem w szybki, czysty i estetyczny sposób wykonać bardzo wiele elementów konstrukcyjnych w domu lub mieszkaniu: od lekkich ścianek działowych, przez obudowy pionów instalacyjnych, aż po sufity podwieszane i zabudowę poddasza. Niestety podczas montażu suchej zabudowy zdarzają się błędy, które wpływają na trwałość i jakość całej konstrukcji. Jednym z nich jest niewłaściwe łączenie poszczególnych płyt, skutkujące pęknięciami i rysami.

Odpowiednie materiały minimalizują błędy wykonawcze

Wykonanie zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych nie jest zadaniem nadzwyczaj trudnym ani wymagającym specjalnych umiejętności. Z tego też względu wiele osób wykonuje je samodzielnie, korzystając ze wskazówek znalezionych w poradnikach, filmikach instruktażowych czy na forach internetowych. W takich miejscach można trafić na porcję rzetelnej wiedzy, jednak należy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest nie tylko znajomość teorii. Ważny jest również dobór odpowiednich produktów wykończeniowych i zwrócenie uwagi na kilka newralgicznych punktów, a do takich należą miejsca łączenia poszczególnych płyt, mówi Wiktor Loręcki, specjalista z firmy Bostik. Najczęściej spotykanymi błędami podczas łączenia elementów suchej zabudowy są: niewłaściwe przygotowanie powierzchni, czy niewłaściwie dopasowana i niestarannie nałożona masa uszczelniająca. Warto zatem pamiętać, że przed przystąpieniem do spoinowania płyt należy ich krawędzie dokładnie odpylić i oczyścić, wyjaśnia ekspert firmy Bostik. Wybierając uszczelniacz do zamaskowania łączeń ważne jest, aby był on dobrze przyczepny do płyt gipsowo-kartonowych, tworzył trwałe i wysoce plastyczno-elastyczne wiązanie, a także był odporny na spękania, rysy skurczowe i uszkodzenia mechaniczne. Pozwoli to na wykonanie połączeń, które będą swobodnie pracować wraz z materiałem. Taki produkt jak Perfect Seal Akryl Extra marki Bostik sprawdzi się więc przy wypełnianiu narożników, styku ścian i sufitu, a także szczelin wokół parapetów czy drzwi wewnątrz pomieszczeń, dodaje ekspert.

A to już wiesz?  Marka Nowodvorski Lighting na targach Salone del Mobile 2017 w Mediolanie

Prawidłowe łączenie płyt g-k – jak to zrobić?

Spoinowanie płyt kartonowo-gipsowych i maskowanie wkrętów to jeden z ostatnich punktów na planie prac, związanych z wykonaniem suchej zabudowy. Nie znaczy to jednak, że można go pominąć. Tylko odpowiednie nałożenie masy szpachlowej lub akrylu sprawi, że powierzchnia uzyska równą strukturę, a na powłoce malarskiej nie pojawią się rysy, pęknięcia czy innego rodzaju ubytki. Stosowanie do spoinowania klasycznej masy szpachlowej wymaga bardzo dużo cierpliwości, dokładności i konieczności używania dodatkowych akcesoriów, dlatego też dobrze jest zostawić ją profesjonalistom. Początkujący łatwiej poradzą sobie natomiast z uszczelniaczem akrylowym, który świetnie nadaje się do uszczelniania zarówno prostych połączeń statycznych, jak i maskowania wkrętów czy ubytków. Co więcej, produkt ten nie tylko jest łatwiejszy w aplikacji niż zwykła gładź, ale również w niektórych aspektach technicznych ją przewyższa. Mowa tutaj m.in. o łatwości w profilowaniu, czy możliwości szybkiego pokrywania farbą, mówi specjalista z firmy Bostik. Dużą zaletą akryli, takich jak Perfect Seal Akryl Szpachlowy Szybki marki Bostik, jest fakt, że są one dostępne w wygodnym opakowaniu i od razu gotowe do użycia. Nie trzeba zatem mieszać masy czy sprawdzać jej gęstości, ale tylko odpowiednio przyciąć końcówkę kartusza i aplikatora. Ostatni krok to usunięcie nadmiaru masy i wygładzenie łączenia szpachelką lub pacą. Trzeba to zrobić szybko, najlepiej w ciągu 5-7 minut od nałożenia akrylu, bo w tym czasie jest on najbardziej podatny na kształtowanie, wyjaśnia Wiktor Loręcki, ekspert firmy Bostik. Po aplikacji preparatu w miejscach łączenia i jego wygładzeniu można przystąpić do dalszego wykańczania suchej zabudowy, np. malowania. W przypadku uszczelniacza Perfect Seal Akryl Szpachlowy marki Bostik łączenia można malować już po 20 minutach od aplikacji akrylu.

W przypadku takiego wykończenia zyskujemy pewność, że na styku płyt g-k nie pojawią się rysy ani pęknięcia, a samo łączenie będzie trwałe i stabilne.

A to już wiesz?  Płyty Innovatio z linii Monocolor i Colormix firmy Libet – nowoczesność w najlepszym wydaniu

 

www.bostik.pl

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Jak wykonać łączenia w systemie suchej zabudowy? , Bostik - Rysy i pęknięcia na łączeniu płyt gipsowo-kartonowych to problem, który spędza sen z powiek bardzo wielu właścicielom domów i mieszkań. Tego typu ubytki nie tylko wyglądają nieestetycznie i szpecą ścianę bądź sufit, ale również negatywnie wpływają na trwałość oraz bezpieczeństwo całej konstrukcji. Jak zatem wykonać łączenia w systemie suchej zabudowy, aby były one mocne i stabilne? Wskazówek udziela Wiktor Loręcki, ekspert firmy Bostik.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy