Leasing

Leasing samochodów w Polsce – okres spłaty od 4 do 6 lat i nie więcej niż 20% wkładu własnego

Leasing samochodów w Polsce – okres spłaty od 4 do 6 lat i nie więcej niż 20% wkładu własnego
Leasing samochodów w Polsce – okres spłaty od 4 do 6 lat i nie więcej niż 20% wkładu własnego Według analizy Oferteo.pl przedsiębiorcy zainteresowani leasingiem

Leasing samochodów w Polsce – okres spłaty od 4 do 6 lat i nie więcej niż 20% wkładu własnego

Według analizy Oferteo.pl przedsiębiorcy zainteresowani leasingiem samochodów w 2021 roku częściej poszukiwali pojazdów używanych niż nowych. Preferowany wkład własny nie przekraczał 20% wartości samochodu, a najczęściej wybierany okres spłaty to 4 do 6 lat.

Przedsiębiorcy poszukują samochodów osobowych
Według analizy Oferteo.pl, największego polskiego portalu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, 77% osób zainteresowanych leasingiem samochodów poszukiwało w 2021 roku samochodu osobowego. Pojazdami dostawczymi lub ciężarowymi do 3,5 tony zainteresowana była co piąta firma (19%), a powyżej 3,5 tony – 4% przedsiębiorców.

Leasing jednego pojazdu
Znakomita większość firm decydowała się na wynajem długoterminowy tylko jednego samochodu (94%). Jak pokazują dane Oferteo.pl, połowa spośród pozostałych 6% chciała wziąć w leasing dwa pojazdy. Decyzje te niejednokrotnie powiązane są nie tylko ze służbowymi, ale także prywatnymi potrzebami właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych.

Jaki stan pojazdów preferują przedsiębiorcy?

Prawie połowa (47%) leasingobiorców była zainteresowana samochodami używanymi, ale nie starszymi niż pięcioletnie. Nowych pojazdów poszukiwało 31% przedsiębiorców. Część nie wiedziała jeszcze, na jaki stan samochodu powinna się zdecydować i potrzebowała w tym zakresie porady eksperta.

Połowa przedsiębiorców chce spłacać leasing od 4 do 6 lat
41% użytkowników Oferteo chciało wnieść wkład własny do leasingu w wysokości 5–20% wartości pojazdu. 28% przedsiębiorców deklarowało, że jest w stanie przedpłacić maksymalnie 5% z całej sumy. Najrzadziej wybierany był wkład własny przekraczający 35% wartości przedmiotu leasingu.

W przypadku okresu finansowania połowa firm wybierała taki, który mieści się między czterema a sześcioma latami. Co trzeci przedsiębiorca chciał spłacić leasing znacznie szybciej – w czasie od roku do trzech lat. – Wybór odpowiednich warunków leasingu jest bardzo złożoną kwestią. Częstym problemem osób zainteresowanych taką formą finansowania jest brak wystarczającej wiedzy. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w doradztwie leasingowym, która wesprze w procesie wyboru odpowiedniej oferty – mówi Karol Grygiel z Oferteo.pl.

A to już wiesz?  Jak firmy z sektora MŚP finansują samochody służbowe? W ponad połowie przedsiębiorstw dominuje leasing!

Na leasing samochodów decydują się głównie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą
Według danych Oferteo.pl, leasingiem najczęściej interesują się osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą. W dalszej kolejności są to spółki z o.o. i akcyjne oraz spółki osobowe. – Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą i nabywa pojazd w leasingu, odnosi korzyści podatkowe, nawet użytkując go częściowo prywatnie. Może takim samochodem pojechać zarówno na spotkanie z klientem, jak i na wakacje – mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt. – Powstaje jednak pytanie, czy od roku 2022 leasing nie przestanie być atrakcyjny.

Wpływ na to będą miały przepisy Polskiego Ładu. Ekspert wskazuje, że według nich, jeśli przedsiębiorca zechce odsprzedać pojazd w ciągu 5 lat liczonych od końca roku wykupienia go z leasingu do majątku prywatnego, to będzie musiał zapłacić podatek dochodowy. Według obecnych przepisów przedsiębiorcy jeszcze do końca 2021 roku mogą wykupić samochody do majątku prywatnego po okresie leasingu bez żadnych obciążeń podatkowych.

Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 3200 zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl od stycznia do listopada 2021 przez osoby poszukujące leasingu samochodowego.

Jak działa Oferteo.pl?
Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowane w serwisie firmy mają możliwość dotarcia do klientów poszukujących danych usług lub produktów. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.
Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy