Finanse

Płynność finansowa – jak przedsiębiorcy o nią dbają

Płynność finansowa – jak przedsiębiorcy o nią dbają
Warszawa, 26.06.2018 r. Płynność finansowa – jak przedsiębiorcy o nią dbają Obecnie, gdy znaczna część należności spływa po terminie, przedsiębiorstwa nieustannie zagrożone są utratą płynności

Warszawa, 26.06.2018 r.

Płynność finansowa – jak przedsiębiorcy o nią dbają

Obecnie, gdy znaczna część należności spływa po terminie, przedsiębiorstwa nieustannie zagrożone są utratą płynności finansowej. Problem z otrzymywaniem zapłaty za sprzedane wyroby czy wykonane usługi na czas dotyczy ponad 63% firm – wynika z 15. fali badania Bibby MSP Index. Jest to niewiele mniejszy odsetek niż jesienią poprzedniego roku (spadek o 3,2 pkt. proc.). Prawie 77% przedstawicieli polskiego sektora MŚP podejmuje działania mające na celu przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach i pojawianiu się zatorów.
Utrata płynności finansowej to spore zagrożenie dla przedsiębiorstw. W skrajnej sytuacji może ona doprowadzić nawet do upadłości. Nieotrzymywanie należności w terminie powoduje, że niemożliwym dla firm staje się opłacenie innych zobowiązań. Najlepszym sposobem na jej zapewnienie – 61,3% wskazań – jest sprawnie działający dział księgowy monitorujący i pilnujący zaległości. Ponad połowa respondentów 15. fali badania Bibby MSP Index wskazało również – jako jeden z głównych sposobów zabezpieczania się przed niewypłacalnymi firmami – weryfikację klienta w KRD lub BIG przed podpisaniem umowy.

Prowadząc przemyślaną politykę zarządzania należnościami można skutecznie zminimalizować ryzyko utraty bezpieczeństwa finansowego organizacji. Podpisując umowy z kontrahentami i ustalając daty spłaty zobowiązań warto pamiętać o tym, kiedy przypadają np. terminy płatności podatków, opłacenia VATu, świadczeń do ZUS czy wypłacenia wynagrodzeń zatrudnianym pracownikom – mówi Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.

Prawie 1/5 przedstawicieli sektora MSP zapytana o to, czy podejmuje na bieżąco działania w celu uniknięcia opóźnień w płatnościach odpowiedziała podczas ostatniej fali badania Bibby MSP Index (kwiecień 2018 roku), że nie ma tego problemu. 13% respondentów wskazało dedykowany dział kontrolingu jako swoje rozwiązanie na pojawiające opóźnienia, a prawie 9% zadeklarowało, że korzysta z usług faktoringowych, w związku z czym posiada odpowiedni pakiet, który chroni ich przed taką sytuacją.

A to już wiesz?  Banki chcą przyspieszyć z digitalizacją, ale łatwo nie będzie

Obserwujemy, że problemy z płynnością finansową związane z nieterminowym regulowaniem należności nie maleją. Właściciele MŚP wciąż poszukują zewnętrznych źródeł finansowania, które pomogą im usprawnić zarządzanie przedsiębiorstwem – wskazuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services. Pamiętajmy, że na sukces danej organizacji składa się wiele czynników. Podstawowym i najważniejszym elementem jest kondycja ekonomiczna. Ona z kolei uwarunkowana jest ilością środków pieniężnych posiadanych przez firmę – dodaje.

Jako konsekwencje nieopłaconych faktur właściciele MŚP wskazują przede wszystkim pogorszenie relacji biznesowych (ponad 62%) oraz utratę dobrego wizerunku firmy na runku (ponad 42%). Dla 17% respondentów negatywnym skutkiem jest utrata wieloletniego partnera biznesowego.

Bibby Financial Services (BFS) jest niezależnym partnerem finansowym, którego wybrało ponad 10 000 firm na całym świecie. Dzięki ponad 40 oddziałom w 14 krajach obejmujących Azję, Europę i Amerykę Północną, BFS oferuje wyspecjalizowane i elastyczne usługi walutowe, finansowanie handlu, aktywów i kapitału obrotowego, pomagając firmom rozwijać się na rynku rodzimych oraz międzynarodowym.
Założona w 1982 roku firma BFS jest częścią grupy Bibby Line Group (BLG), zróżnicowanej i perspektywicznej firmy rodzinnej, oferującej indywidualne i elastyczne rozwiązania dla klientów od ponad 200 lat.
W Polsce firma zajmuje się finansowaniem rozwoju biznesu z sektora MŚP. Bibby Financial Services jest obecne od 2002 roku i posiada oddziały w Warszawie, Poznaniu i Katowicach, ale swoim zasięgiem obejmuje cały kraj. Bibby jest członkiem Polskiego Związku Faktorów oraz największego międzynarodowego zrzeszenia faktorów Factors Chain International.
Aby dowiedzieć się więcej o Bibby Financial Services, odwiedź: www.bibbyfinancialservices.pl.
Bibby Line Group to firma o wartości 1,2 miliarda funtów, działająca w ponad 20 krajach. BLF zatrudnia ponad 4500 osób w branżach takich jak handel detaliczny, usługi finansowe, dystrybucja, spedycja, działalność morska i wynajem urządzeń i obiektów. Grupa Bibby Line rozpoczęła działalność w 1807 roku i jest jedną z najdłużej działających rodzinnych firm w Wielkiej Brytanii. Aby dowiedzieć się więcej o firmie Bibby Line Group, odwiedź: www.bibbylinegroup.co.uk.
Kontakt dla mediów:
Aneta Gałka, Triple PR
Tel. 570 533 678
e-mail: [email protected]

A to już wiesz?  Przedsiębiorco dlaczego nie walczysz o swoje pieniądze?

Martyna Danielewicz, Triple PR
Tel. 22 216 54 20, 601 542 502
e-mail: [email protected]

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy