Wiadomości branżowe

Przedsiębiorcy z Lubelszczyzny w najlepszym nastroju od 5 lat

Przedsiębiorcy z Lubelszczyzny w najlepszym nastroju od 5 lat
Zgodnie z wynikami piątego Raportu Banku Pekao o Sytuacji Mikro i Małych Firm ogólny wskaźnik koniunktury mikro i małych firm osiągnął najwyższy historycznie poziom na Lubelszczyźnie. Przedsiębiorcy z podregionu lubelskiego najlepiej w województwie oceniają zarówno ubiegłe 12 miesięcy, jak i perspektywy na 2015 r. Tak, jak w ubiegłych latach, najbardziej sceptyczni w ocenach są przedsiębiorcy z podregionu puławskiego.Na Lubelszczyźnie ogólny wskaźnik koniunktury mikro i małych firm osiągnął najwyższy historycznie poziom 94,3 pkt., co oznacza wzrost o +2 p.p. w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem. Natomiast w całym kraju, wskaźnik ten zanotował 96,4 pkt., czyli +3 p.p. w ujęciu rocznym. Miniony rok przedsiębiorcy z woj. lubelskiego ocenili na 92,2 pkt., natomiast średnio w Polsce wskaźnik ten wyniósł 93,7 pkt. Nieco większą rozbieżność można zaobserwować w ocenie perspektyw, jakie niesie 2015 r: w Lubelskiem wskaźnik wyniósł 96,3 pkt., a średnio w Polsce aż 99,1 pkt. Tak, jak w ubiegłym roku, największymi optymistami są przedsiębiorcy z podregionu lubelskiego, którzy ubiegły rok, jak i najbliższe 12 miesięcy

Zgodnie z wynikami piątego Raportu Banku Pekao o Sytuacji Mikro i Małych Firm ogólny wskaźnik koniunktury mikro i małych firm osiągnął najwyższy historycznie poziom na Lubelszczyźnie. Przedsiębiorcy z podregionu lubelskiego najlepiej w województwie oceniają zarówno ubiegłe 12 miesięcy, jak i perspektywy na 2015 r. Tak, jak w ubiegłych latach, najbardziej sceptyczni w ocenach są przedsiębiorcy z podregionu puławskiego.

Na Lubelszczyźnie ogólny wskaźnik koniunktury mikro i małych firm osiągnął najwyższy historycznie poziom 94,3 pkt., co oznacza wzrost o +2 p.p. w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem. Natomiast w całym kraju, wskaźnik ten zanotował 96,4 pkt., czyli +3 p.p. w ujęciu rocznym. Miniony rok przedsiębiorcy z woj. lubelskiego ocenili na 92,2 pkt., natomiast średnio w Polsce wskaźnik ten wyniósł 93,7 pkt. Nieco większą rozbieżność można zaobserwować w ocenie perspektyw, jakie niesie 2015 r: w Lubelskiem wskaźnik wyniósł 96,3 pkt., a średnio w Polsce aż 99,1 pkt. Tak, jak w ubiegłym roku, największymi optymistami są przedsiębiorcy z podregionu lubelskiego, którzy ubiegły rok, jak i najbliższe 12 miesięcy ocenili odpowiednio na 94,1 pkt. i 97,1 pkt. Bardziej sceptyczni są kolejno przedsiębiorcy z podregionów: chełmsko-zamojskiego, bialskiego i puławskiego. Chociaż i tak w przypadku dwóch ostatnich grup widać, że z większym optymizmem patrzą w przyszłość w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem. Natomiast, w przypadku pierwszego podregionu nie widać zmiany perspektywy.

Na tle kraju, na Lubelszczyźnie ogólny wskaźnik koniunktury osiągnął niższe wartości. Spośród ośmiu aspektów, które mają wpływ na tę ocenę, jedynie dostęp do finansowania zewnętrznego został oceniony nieco wyżej niż w Polsce. Największe rozbieżności widać w ocenie ogólnej sytuacji gospodarczej – 88,8 pkt. w porównaniu z 93,1 pkt. średnio dla kraju oraz przychodach firmy ? 94,9 pkt. w porównaniu z 95,7 pkt. – mówi Jakub Fulara z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao.

Mimo że lubelscy przedsiębiorcy wyżej niż średnio w kraju oceniają dostępność do finansowania zewnętrznego, nadal większość firm korzysta wyłącznie z własnych środków. 26% firm z lubelskiego posiłkuje się zarówno środkami własnymi, jak i pożyczonymi. Dla kraju odsetek ten wynosi 24%. Wskaźnik przyjmuje najwyższe wartości w podregionie bialskim (32%) i lubelskim (30%), najniższe w chełmsko-zamojskim (22%) i puławskim (19%).

A to już wiesz?  Groupon z nową inicjatywą edukacyjną dla małych i średnich przedsiębiorstw

Rok 2014 był kolejnym dobrym rokiem dla polskich przedsiębiorców prowadzących działalność eksportową. Średnio w kraju, przedsiębiorcy bardzo wysoko (na 104 pkt.) oceniali wysokość przychodów płynących z eksportu. W Lubelskiem wskaźnik ten jest jednak zdecydowanie niższy i spadł w ujęciu rocznym o prawie 14 p.p. do poziomu 95,3 pkt. Wzrósł natomiast odsetek eksportujących firm z 3,3% w 2013 r. do 8% w ubiegłym roku. Nadal jednak wskaźnik ten odstaje od średniej dla kraju, która w 2014 r. wynosiła 13%. Podobny poziom obserwuje się jedynie w podregionie bialskim ? 13%. W pozostałych podregionach eksporterzy stanowią od 9% przedsiębiorców – puławski, poprzez 8% w lubelskim i 5% w chełmsko-zamojskim.

Tematem specjalnym tegorocznej edycji raportu Banku Pekao były innowacje. Na Lubelszczyźnie, podobnie jak w całym kraju, 26% firm wdraża innowacje produktowe. W firmach z lubelskiego, bialskiego i puławskiego, odsetek ten wynosi odpowiednio 31%, 28% i 26%. Najmniej firm, bo tylko 14%, wdraża innowacje w chełmsko-zamojskim. Natomiast 13% firm, również podobnie jak średnio w Polsce, wdraża innowacje procesowe. Najwięcej firm inwestujących w innowacje procesowe jest w lubelskim i bialskim (po 17%), najmniej w chełmsko-zamojskim (6%).

– Przedsiębiorstwo, które inwestuje w innowacje, zdobywa znaczną przewagę konkurencyjną. Z pewnością warto, skorzystać z przeznaczonych na ten cel środków unijnych. Według naszych badań 15% przedsiębiorców zamierza skorzystać z takiego finansowania w perspektywie unijnej 2014-2020. Myślę, że ten odsetek powinien być zdecydowanie wyższy ? mówi Jakub Fulara z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao.

40% przedsiębiorców nie korzysta z funduszy, ponieważ nie widzi takiej potrzeby. 32% skarży się na trudne procedury, 26% nie znalazło programów odpowiadających potrzebom firmy, a 16% ma zbyt małą wiedzę, żeby przystąpić do programów.

Raport Banku Pekao powstaje w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami ponad 6,9 tys. mikro i małych firm. Reprezentatywne wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup powiatów, jak również według branż i wielkości firmy. Tematem specjalnym tegorocznej edycji Raportu były innowacje.

A to już wiesz?  Serinus: kolejne rekordy produkcji w trzecim kwartale


dostarczył infoWire.pl

Źródło Bank Pekao SA. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy