Wiadomości branżowe

Raport: wizerunek górnictwa 2010-2011

Liderzy wizerunkowi branży górniczej na dobrym ‘publicity’ zyskali w ostatnim roku 36 milionów złotych. To jak się komunikują z rynkiem decyduje o postrzeganiu regionu oraz zawodu górnika - wynika z raportu ‘Wizerunek branży górniczej 2010 – 2011” przygotowanego przez Imago Public Relations i PRESS SERVICE Monitoring Mediów i zaprezentowanego 21 listopada br. na konferencji ‘Górnictwo 2011’ w Katowicach. Miesięcznie na temat górnictwa w badanym okresie pojawiało się w mediach drukowanych od ponad 300 do 500 publikacji – w zdecydowanej większości (ponad 75 proc.) neutralnych i niemal po równo negatywnych (blisko 12 proc.) jak i pozytywnych (nieco ponad 12 proc.) W większości były to duże, opiniotwórcze materiały prasowe (blisko 39 proc. wszystkich analizowanych publikacji).- Branża górnicza należy do najczęściej komentowanych w mediach gałęzi rodzimego przemysłu. Zdecydowana większość publikacji traktujących o górnictwie dotyczy graczy branżowych. Jednocześnie, ze względu na specyfikę górnictwa, wizerunek firm przemysłu wydobywczego jest wyjątkowo wrażliwy. Najbardziej obciążające wizerunkowo dla graczy branżowych są

Liderzy wizerunkowi branży górniczej na dobrym ‘publicity’ zyskali w ostatnim roku 36 milionów złotych. To jak się komunikują z rynkiem decyduje o postrzeganiu regionu oraz zawodu górnika – wynika z raportu ‘Wizerunek branży górniczej 2010 – 2011” przygotowanego przez Imago Public Relations i PRESS SERVICE Monitoring Mediów i zaprezentowanego 21 listopada br. na konferencji ‘Górnictwo 2011’ w Katowicach.

Miesięcznie na temat górnictwa w badanym okresie pojawiało się w mediach drukowanych od ponad 300 do 500 publikacji – w zdecydowanej większości (ponad 75 proc.) neutralnych i niemal po równo negatywnych (blisko 12 proc.) jak i pozytywnych (nieco ponad 12 proc.) W większości były to duże, opiniotwórcze materiały prasowe (blisko 39 proc. wszystkich analizowanych publikacji).

– Branża górnicza należy do najczęściej komentowanych w mediach gałęzi rodzimego przemysłu. Zdecydowana większość publikacji traktujących o górnictwie dotyczy graczy branżowych. Jednocześnie, ze względu na specyfikę górnictwa, wizerunek firm przemysłu wydobywczego jest wyjątkowo wrażliwy. Najbardziej obciążające wizerunkowo dla graczy branżowych są wypadki, katastrofy i protesty z jakimi przychodzi zmierzyć się firmom, również komunikacyjnie – komentuje wyniki raportu Sebastian Bykowski, dyrektor generalny PRESS-SERVICE Monitoring Mediów, firmy będącej współautorem raportu.

Najwięcej uwagi branży górniczej poświęcały media regionalne, a przodowały w tym obszarze media śląskie (1683 publikacje). Poza Śląskiem najwięcej o górnictwie pisano w województwach małopolskim i mazowieckim, jednak były to wielkości o rząd mniejsze od tych z województwa śląskiego – odpowiednio 296 i 190 publikacji.

Najwięcej z analizowanych publikacji prasowych dotyczyło nowych inwestycji i kondycji finansowej przedsiębiorstw, trzecim najczęściej poruszanym w mediach drukowanych tematem dotyczącym branży górniczej były praca i pracownicy. Jednym z czterech najczęściej poruszanych tematów był temat katastrof i wypadków. Media dużo uwagi poświęcały również strajkom, manifestacjom i protestom.

– Górnictwo widziane przez okular prasy to branża… spokojna. Bez wyraźnych obciążeń, ale i pozytywnych jednoznaczności – choć oczywiście trzeba pamiętać, że taki stan może ulec gwałtownej zmianie wskutek jednego nawet silnego impulsu, jak np. katastrofa czy protest – mówi Rafał Czechowski, dyrektor zarządzający Imago Public Relations, firmy będącej współautorem raportu. Sposób prezentacji spółek górniczych w sytuacjach trudnych zależy w dużej mierze od sprawności komunikacyjnej oraz opracowanych i wdrożonych procedur zarządzania sytuacją kryzysową. Jak pokazują wyniki naszego badania gracze rynkowi najlepiej przygotowani do takich sytuacji tracili wizerunkowo najmniej – dodaje Rafał Czechowski.

A to już wiesz?  Podpisanie umów na system TYTAN

W przeliczeniu na ekwiwalent reklamowy publikacji branża łącznie zyskała ponad 36 milionów złotych. Ponad 15 milionów złotych przyniosło komunikowanie planowanych inwestycji i raportowanie bieżącej sytuacji firmy. Spółki wizerunkowo traciły najwięcej przez strajki, katastrofy i wyroki sądowe.

Do medialnych liderów branży należą producenci węgla: Kompania Węglowa, Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicki Holding Węglowy oraz producenci sprzętu górniczego: Famur i Kopex.

Raport oparto na analizie ponad pięciu i pół tysiąca publikacji, wyłącznie prasowych, opublikowanych w 1100 tytułach prasy ogólnopolskiej
i regionalnej, ogólnoinformacyjnej, branżowej i specjalistycznej w okresie wrzesień 2010 – sierpień 2011.

Pełną wersję raportu można pobrać ze strony: http://www.press-service.com.pl/pl/uslugi/wizerunek-medialny-branzy-gornic/.

Źródło Imago Public Relations. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy