Biznes

Sektor MŚP nie jest przychylny nowym przepisom prawa

Sektor MŚP nie jest przychylny nowym przepisom prawa
Warszawa, 07.06.2018 r. Sektor MŚP nie jest przychylny nowym przepisom prawa Rok 2018 roku obfituje w istotne dla przedsiębiorców zmiany ustawowe. Zalicza się do nich

Warszawa, 07.06.2018 r.
Sektor MŚP nie jest przychylny nowym przepisom prawa

Rok 2018 roku obfituje w istotne dla przedsiębiorców zmiany ustawowe. Zalicza się do nich m.in. wzrost minimalnego wynagrodzenia, obniżkę stawki podatku CIT, ograniczenie handlu w niedzielę i Split Payment. Przedstawiciele polskiego sektora MŚP z ostrożnością podchodzą do oceny tego, jak ewolucja przepisów wpłynie na prowadzone przez nich działalności – wynika z 15. fali badania Bibby MSP Index. Niepewność związana z nowymi regulacjami prawno-podatkowymi wskazywana jest przez ponad połowę (55,3%) respondentów jako jeden z głównych czynników przeszkadzających w rozwoju firmy.
Ocena podwyżki płacy minimalnej
Blisko 17% zapytanych przedsiębiorców podczas 15. fali badania Bibby MSP Index odczuło skutki wprowadzenia wyższej stawki płacy minimalnej. Większość respondentów (67,1%) wskazało wyższe koszty zatrudnienia pracownika jako główny efekt tej regulacji. Co czwarty właściciel firmy zetknął się z wyższymi kosztami usług świadczonych przez zewnętrzne podmioty. Wyniki badania Bibby MSP Index obrazują, że ponad połowa (56%) prowadzących biznes szukając rozwiązania na wzrastające koszty decyduje się na redukcję zatrudnienia.
Warto pamiętać, że dla pracodawców podwyższenie płacy minimalnej wiąże się nie tylko ze wzrostem wynagrodzenia pracowników, ale także świadczeń z tym związanych. Mimo zmian w przepisach przedsiębiorcy deklarują, że poziom zatrudnienia w ich firmach utrzyma się w najbliższych 6 miesiącach na podobnym poziomie. Ponad połowa organizacji wskazuje, że zamierza poradzić sobie z konsekwencjami podniesienia płacy minimalnej redukując pozostałe koszty pracownicze – dodaje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.
Stosunek do innych zmian w przepisach
W 15. fali badania Bibby MSP Index zebrano opinie polskich przedsiębiorców także na temat obniżenia stawki podatku CIT dla najmniej zarabiających firm. Prawie 17% przedsiębiorstw objętych badaniem może skorzystać z tej obniżki. Zdaniem większości respondentów (ponad 65,3%) zmian ta pomaga w finansowaniu bieżącej działalności przedsiębiorstwa.
Nowe przepisy obejmują obniżenie stawki podatku CIT firm z 15 do 9 proc. jedynie dla najmniej zarabiających organizacji – do 1,2 mln EUR rocznych przychodów. Dla małych i średnich przedsiębiorstw jest to zdecydowanie korzystane rozwiązanie, ponieważ bezpośrednio wpływa na możliwości rozwoju – zaangażowanie w kolejne projekty oraz tworzenie nowych miejsc pracy – uzupełnia Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services. Oczywiście nie możemy również zapomnieć o RODO, którego zastosowanie od 25.05 br. stało się obligatoryjne. Jest to duża ewolucja dla przedsiębiorców, którzy muszą przykładać jeszcze większą uwagę do ochrony danych osobowych w swoich firmach. Pamiętajmy, że za naruszenie przez przedsiębiorcę przepisów RODO będzie groziło nałożenie wysokiej kary finansowej – do 20 mln euro lub 4 proc. wartości rocznego światowego obrotu przedsiębiorstwa – dodaje
Kolejna zmiana wprowadzona w marcu br. dotyczy zakazu handlu w niedzielę. Ponad 37% respondentów uważa, że utrudnia on działalność ich przedsiębiorstwa, a 34% sugeruje, że będzie miał on negatywny wpływ na ich działalność w najbliższych latach.
Warto również wspomnieć, że od 1 lipca zastosowanie będą miały przepisy, dzięki którymi właściciele firm otrzymają możliwość regulowania płatności za faktury w mechanizmie tzw. Płatności Podzielonej (potocznie zwanej Split Payment). Z określeniem tym zetknęło się blisko 62% badanych. Prawie 40% z nich uważa, że Split Payment wpłynie na przyśpieszenie przepływu gotówki w gospodarce. Niepokój przed Podzieloną Płatnością odczuwa co drugi przedsiębiorca. Największe obawy budzi możliwość utraty płynności finansowej oraz zwiększone ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych.

A to już wiesz?  Infinity office building has commenced

Bibby Financial Services (BFS) jest niezależnym partnerem finansowym, którego wybrało ponad 10 000 firm na całym świecie. Dzięki ponad 40 oddziałom w 14 krajach obejmujących Azję, Europę i Amerykę Północną, BFS oferuje wyspecjalizowane i elastyczne usługi walutowe, finansowanie handlu, aktywów i kapitału obrotowego, pomagając firmom rozwijać się na rynku rodzimych oraz międzynarodowym.
Założona w 1982 roku firma BFS jest częścią grupy Bibby Line Group (BLG), zróżnicowanej i perspektywicznej firmy rodzinnej, oferującej indywidualne i elastyczne rozwiązania dla klientów od ponad 200 lat.
W Polsce firma zajmuje się finansowaniem rozwoju biznesu z sektora MŚP. Bibby Financial Services jest obecne od 2002 roku i posiada oddziały w Warszawie, Poznaniu i Katowicach, ale swoim zasięgiem obejmuje cały kraj. Bibby jest członkiem Polskiego Związku Faktorów oraz największego międzynarodowego zrzeszenia faktorów Factors Chain International.
Aby dowiedzieć się więcej o Bibby Financial Services, odwiedź: www.bibbyfinancialservices.pl.
Bibby Line Group to firma o wartości 1,2 miliarda funtów, działająca w ponad 20 krajach. BLF zatrudnia ponad 4500 osób w branżach takich jak handel detaliczny, usługi finansowe, dystrybucja, spedycja, działalność morska i wynajem urządzeń i obiektów. Grupa Bibby Line rozpoczęła działalność w 1807 roku i jest jedną z najdłużej działających rodzinnych firm w Wielkiej Brytanii. Aby dowiedzieć się więcej o firmie Bibby Line Group, odwiedź: www.bibbylinegroup.co.uk.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy