Biznes

Spora część polskich przedsiębiorców obawia się brexitu

Spora część polskich przedsiębiorców obawia się brexitu
Warszawa, 20.06.2018 r. Ponad połowa firm z polskiego sektora MŚP jeszcze nie jest w stanie określić, czy brexit będzie miał wpływ na prowadzą przez nich

Warszawa, 20.06.2018 r.

Ponad połowa firm z polskiego sektora MŚP jeszcze nie jest w stanie określić, czy brexit będzie miał wpływ na prowadzą przez nich działalności. 15% przedsiębiorców ma jednak obawy związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i związanymi z tym zmianami w gospodarce – wynika z 15. fali badania Bibby MSP Index. Jest to spadek o 2 pkt. proc. w porównaniu fala do fali, a o prawie 7 pkt. proc. w stosunku do wyników z kwietnia 2017 roku.
Zdaniem prawie połowy polskich przedsiębiorców brexit wprowadza niepewność na rynku europejskim. Przedstawiciele sektora MŚP obawiają się zmian w polityce handlowej wewnątrz całej UE – ponad 47% wskazań. Oznacza to wzrost o ponad 6 pkt. proc. w porównaniu do 14. fali badania. Ponadto jako czynnik powodujący zaniepokojenie ankietowani podczas ostatniej edycji badania Bibby MSP Index wskazali także destabilizację kursu euro (ponad 26%) oraz łączące ich relacje handlowe z Wielką Brytanią (7,2%).
Wyspy Brytyjskie są dla wielu firm z sektora MŚP ważnym rynkiem handlowym. Stąd obawy oraz niepewność właścicieli przedsiębiorstw. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wymaga od nich dużych nakładów pracy, aby zachować rentowność działalności – mówi Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services. Co więcej, nie wiemy jeszcze jak formalnie będzie wyglądało to rozstanie. W związku z tym nadal czekamy na decyzję czy dalsze relacje będą prowadzone na podstawie osobnej umowy inwestycyjnej, czy może umowy o wolnym handlu z komponentem inwestycyjnym – dodaje.
Ponad 18% respondentów 15. fali Bibby MSP Index zapytanych o skutki decyzji o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE wskazało spadek zainteresowania importem z Polski, a prawie 15% problemy ze znalezieniem odbiorców swoich towarów i usług. Tylko ponad 7% ankietowanych obawia się destabilizacji kursu euro. Porównując fala do fali odpowiedzi ankietowanych wzrósł odsetek osób, które nie potrafią wskazać konsekwencji brexitu z 52,6% do aż 68,1%.
Należy zwrócić uwagę, że brexit będzie miał różny wpływ na poszczególne branże polskiej gospodarki. Wielka Brytania odgrywa istotną rolę np. w polskim sektorze transportowym. Oznacza to, że w przypadku, gdy wprowadzona zostanie ewolucja zasad dostępu do rynku usług transportowych, mogą być wymagane dodatkowe zezwolenia na przejazdy międzynarodowe. W związku z tym nasze firmy specjalizujące się w transporcie kołowym i kabotażu na terenie Wysp Brytyjskich boleśnie je doczują. Problemem może być także zmniejszenie wymiany handlowej. Będzie ono prowadziło do spadku zapotrzebowania na usługi transportowe, co zmniejszy dochodowość prowadzenia biznesu. Wszyscy z dużym zniecierpliwieniem oczekujemy na ostateczny kształt tej zmiany – wyjaśnia Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.
Aktualnie w Wielkiej Brytanii trwają burzliwe dyskusje. Brytyjska Izba Gmin odrzuciła niedawno grupę poprawek do ustawy o wyjściu z UE wniesionych przez Izbę Lordów. Należą do nich m.in. prawo do wartościowego głosowania, czyli do odrzucenia porozumienia w sprawie brexitu i wpływu na postawę rządu w dalszych negocjacjach z Unią Europejską oraz zapis, dzięki któremu byłaby możliwa większa elastyczność w określeniu daty ostatecznego wyjścia, a także ograniczanie uprawnień ministrów do zmiany przepisów za pomocą rozporządzeń w wyniku ujednolicenia prawodawstwa po brexicie.

A to już wiesz?  Otovo 19 lutego wchodzi na giełdę Euronext Growth Oslo

Bibby Financial Services (BFS) jest niezależnym partnerem finansowym, którego wybrało ponad 10 000 firm na całym świecie. Dzięki ponad 40 oddziałom w 14 krajach obejmujących Azję, Europę i Amerykę Północną, BFS oferuje wyspecjalizowane i elastyczne usługi walutowe, finansowanie handlu, aktywów i kapitału obrotowego, pomagając firmom rozwijać się na rynku rodzimych oraz międzynarodowym. Założona w 1982 roku firma BFS jest częścią grupy Bibby Line Group (BLG), zróżnicowanej i perspektywicznej firmy rodzinnej, oferującej indywidualne i elastyczne rozwiązania dla klientów od ponad 200 lat.
W Polsce firma zajmuje się finansowaniem rozwoju biznesu z sektora MŚP. Bibby Financial Services jest obecne od 2002 roku i posiada oddziały w Warszawie, Poznaniu i Katowicach, ale swoim zasięgiem obejmuje cały kraj. Bibby jest członkiem Polskiego Związku Faktorów oraz największego międzynarodowego zrzeszenia faktorów Factors Chain International.
Aby dowiedzieć się więcej o Bibby Financial Services, odwiedź: www.bibbyfinancialservices.pl.
Bibby Line Group to firma o wartości 1,2 miliarda funtów, działająca w ponad 20 krajach. BLF zatrudnia ponad 4500 osób w branżach takich jak handel detaliczny, usługi finansowe, dystrybucja, spedycja, działalność morska i wynajem urządzeń i obiektów. Grupa Bibby Line rozpoczęła działalność w 1807 roku i jest jedną z najdłużej działających rodzinnych firm w Wielkiej Brytanii. Aby dowiedzieć się więcej o firmie Bibby Line Group, odwiedź: www.bibbylinegroup.co.uk.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy