Biznes IT i technologie

Technologie smart oczami użytkowników

Technologie smart oczami użytkowników
Technologie smart oczami

Data publikacji: 2021-02-19
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Technologie smart oczami użytkowników
Kategoria: IT i technologie, BIZNES

Technologie smart oczami użytkowników

Technologie smart oczami użytkowników IT i technologie, BIZNES - Technologie smart oczami użytkowników

Urządzenia smart stają się nieodzownymi elementami naszego życia – zarówno w domach, jak i poza nimi. Ten trend wyraźnie nasilił się w roku 2020, gdy inteligentne kamery i inne urządzenia smart były wykorzystywane przez instytucje medyczne w walce z pandemią. Obrazowanie termiczne czy kamery pozwalające na analizowanie ruchu pieszych i pojazdów w przestrzeni publicznej to tylko dwa przykłady takich zastosowań. Specjaliści spodziewają się, że popularność takich systemów będzie rosła – jednak podczas ich planowania pod uwagę należy wziąć również kwestię przechowywania i zabezpieczania generowanych i przetwarzanych przez nie danych.

Dobrą wiadomością dla dostawców rozwiązań smart jest z pewnością to, że zainteresowanie ich produktami jest ogromne – z opublikowanego niedawno raportu Western Digital (badającego, jak użytkownicy postrzegają technologie smart oraz rozwiązania data storage) dowiadujemy się, że 90% ankietowanych z obszaru Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki deklarowało, że oczekują niecierpliwie na przynajmniej jedną nowinkę technologiczną z tej dziedziny.

W przypadku 36% respondentów były to rozwiązania z dziedziny inteligentnego monitoringi wideo, 35% wskazało usługi streamingowe, zaś kolejne 35% – produkty pozwalające w inteligentny sposób zarządzać oświetleniem lub ogrzewaniem (ankietowani mogli wskazać więcej niż 1 odpowiedź). Jeśli chodzi o rozwiązania z dziedziny smart city, to największe zainteresowanie budziły punkty ładowania pojazdów elektrycznych (39%), samochody autonomiczne (38%) oraz inteligentne kamery monitoringu miejskiego (37%).

Niestety, choć zainteresowanie technologiami z tej dziedziny jest sporo, to raport dowodzi, że z faktycznym ich użytkowaniem jest nieco gorzej. Zaledwie 35% respondentów używało jakiegoś rozwiązania z dziedziny smart home, zaś tylko 30% – podobnych technologii z segmentu smart city. Zdaniem autorów raportu, główną barierą na drodze do upowszechnienia się rozwiązań smart jest brak wiedzy o tym, w jaki sposób systemy te rejestrują, przechowują i wykorzystują dane o użytkownikach.  Tylko 19% ankietowanych z UK deklarowało, że wiedzą więcej niż przeciętny użytkownik na ten temat – co jasno pokazuje, jakie działania powinny podjąć firmy z tego segmentu, jeśli zależy im na upowszechnieniu swoich produktów.

A to już wiesz?  Stan Bałtyku się nie poprawia, a wręcz pogarsza. Cierpią na tym turystyka i rybołówstwo

Kamery i postrzeganie korzyści

2020 był rokiem, w którym użytkownicy zaczęli masowo doceniać kamery monitoringu i korzyści związane z ich użytkowaniem – 52% respondentów odpytanych na potrzeby raportu deklarowało, że kamery pozwalają im poczuć się bezpieczniej, zaś 40% – że ograniczają przestępczość. Podobnie było w kwestii oceny użyteczność kamer montowanych w przestrzeniach publicznych – tam pozytywny wpływ na poczucie bezpieczeństwa deklarowało 46% ankietowanych, zaś ograniczenie przestępczości odczuło 28%.

Warto pamiętać, że większość kamer bezpieczeństwa pracuje bez przerw – co z kolei rodzi poważne wyzwania związane z przechowywaniem rejestrowanych materiałów. Technologia musi być w stanie sprostać tym wyzwaniom, zapewniając odpowiednio wysokie prędkością przesyłania i zapisu danych – tak, by mogły być one nie tylko bezpiecznie przechowywane, ale również analizowane. Istnieje kilka możliwych do wdrożenia konceptów, które pozwalają skutecznie edukować nt. możliwości współczesnych systemów storage oraz zbudować zaufanie użytkowników.

Jeśli chodzi jednak o cały segment technologii smart, to użytkownicy wciąż są raczej ostrożni i mają wątpliwości co do tego, czy ich dane mogą być zagrożone. Z raportu Western Digital wynika, że dla mieszkańców EMEA priorytetami w tej kwestii jest zapewnienie ochrony przed kradzieżą/wyciekiem danych (73% ankietowanych), a także bezpieczeństwo i niezawodność systemów, w których przechowywane są ich dane. Dlatego też tak ważne podczas budowania systemu storage dla produktów bazujących na technologii smart jest wybranie odpowiednio efektywnego i bezpiecznego rozwiązania storage – ponieważ pozwoli to na zbudowanie zaufania użytkowników.

Przyszłość technologii smart i bezpieczeństwa

Następnych kilka lat z pewnością będzie ekscytującym czasem dla dostawców technologii smart – rynek rośnie, a klienci są zainteresowani wszelkimi pojawiającymi się na nim nowościami. Brak wiedzy o niektórych aspektach inteligentnych systemów może jednak stanowić zagrożenie. To zagrożenie można jednak zredukować – wdrażając odpowiednią infrastrukturę oraz technologię storage, a także edukując klientów, tak by czuli, że ich informacje są bezpieczne. To z pewnością pozwoli na zredukowanie wątpliwości i niepewności związanych z upowszechnianiem się nowych technologii, takich jak np. inteligentne kamery.

A to już wiesz?  Akcjom zbierania śmieci coraz częściej towarzyszy zbieranie pieniędzy. Platforma crowdfundingowa ułatwia pozyskiwanie środków na ekologiczne inicjatywy

Davide Villa, business development director działu EMEAI w Western Digital

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Technologie smart oczami użytkowników IT i technologie, BIZNES - Technologie smart oczami użytkowników
Hashtagi: #IT i technologie #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy