Informacja dla prasy
Trzecia Strona wdraża rozwiązania chmury hybrydowej IBM, aby zapewnić zdalny dostęp do książek podczas pandemii
Warszawa, 31 marca 2021 – IBM (NYSE: IBM) ogłosił dzisiaj, że Trzecia Strona, dostawca cyfrowych rozwiązań dla bibliotek w Polsce, wdraża narzędzia chmury hybrydowej IBM dla swoich systemów Alfios i Bibliografia, udostępniając zasoby biblioteczne z dowolnego miejsca i urządzenia połączonego z internetem. Dzięki temu Trzecia Strona może sprostać rosnącym potrzebom bibliotek w zakresie digitalizacji zasobów i umożliwić czytelnikom wypożyczanie książek w czasie zbliżonym do rzeczywistego w okresie pandemii.
Chcąc sprostać rosnącemu zainteresowaniu zdalnym dostępem do książek w czasie pandemii, Trzecia Strona potrzebowała wdrożyć strategię otwartej chmury hybrydowej, która ułatwiłaby dwukierunkową wymianę danych między systemami firmy i bibliotekami, niezależnie od środowiska informatycznego. Dzięki IBM Cloud, Trzecia Strona może korzystać z większej szybkości i lepszej skalowalności i stabilności swoich operacji.
Rozwiązania dostarczane przez Trzecią Stronę to Alfios – zintegrowany system katalogowy dla szkół wyższych, zawierający ok. 2,5 mln opisów bibliograficznych, e-biblio – zintegrowany system katalogowy z którego korzysta ponad 1700 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w Polsce oraz Bibliografia – system tworzący bibliografie zintegrowane z zasobami cyfrowymi, w tym dokumentami tekstowymi i wizualnymi. Dzięki zastosowaniu hybrydowej chmury obliczeniowej IBM, pracownicy bibliotek będą mogli gromadzić materiały szybciej i sprawniej niż dotychczas.
Każda biblioteka korzystająca z systemów Trzeciej Strony funkcjonujących w oparciu o IBM Cloud, zyskuje również nowy zakres intuicyjnych, łatwych w obsłudze zautomatyzowanych usług rozpoznawania tekstu (OCR) i skanowania dokumentów w chmurze. Czynności te mogą być wykonywane bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej, a dostęp do nich może mieć nieograniczona liczba użytkowników. Ułatwia to pracę bibliografów, którzy prowadzą ewidencję książek, czasopism, rękopisów, ulotek, plakatów i innych materiałów, zarówno w formie analogowej, jak i cyfrowej. Wcześniej ten sam rodzaj pracy generował dodatkowe zadania dla pracowników biblioteki i musiał być wykonany przed dodaniem pliku do bazy online.
„Z powodu pandemii Covid-19, biblioteki zwracają coraz większą uwagę na rozwiązania cyfrowe i starają się udostępniać jak najwięcej zasobów online. Ponieważ coraz więcej bibliotek zgłasza się do nas z prośbą o udostępnienie swoich zbiorów online, potrzebowaliśmy elastycznego rozwiązania w chmurze, które pozwoliłoby nam rozwijać innowacyjne usługi w ramach systemów bibliotecznych Alfios i Bibliografia” – mówi Jakub Salamon, Architekt Systemów Bibliotecznych z Trzeciej Strony. „Dzięki chmurze hybrydowej IBM, mogliśmy pomóc bibliotekom i ich czytelnikom pozostać w kontakcie podczas pandemii” – dodaje.
„Przez cały okres pandemii, firmy z wielu branż muszą dostosowywać swoje działania do zmieniających się realiów rynkowych. Ponieważ biblioteki w Polsce w wyniku pandemii mają trudności z udostępnianiem swoich fizycznych zbiorów czytelnikom, Trzecia Strona potrzebowała nowego sposobu na spełnienie tych oczekiwań” – mówi Tomasz Zięba, Cloud and Data Platform Leader, IBM. „Obecnie, dzięki zastosowaniu rozwiązań chmury hybrydowej IBM, czytelnicy w całej Polsce mogą korzystać z rozszerzonej oferty treści cyfrowych, a pracownicy bibliotek mogą pomóc w popularyzacji dzieł ważnych dla wiedzy i kultury kraju” – dodaje.